UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Filia Filipowice - relacja z akcji Mirabelka

mirabelka-filipowice-1„Mirabelka – kiełkująca historia w 100licy” i Filipowicach

Do ogólnopolskiej akcji odbywającej się pod patronatem Lustra Biblioteki, przyłączyła się również Biblioteka Publiczna w Filipowicach. Książka swoją tematyką doskonale wpisuje się  w obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
Jak wiemy, kształtowanie postaw i wartości historycznych u młodego człowieka jest równie ważne, jak pielęgnowanie rodzimych korzeni. Dlatego na warsztaty „ Mirabelka’, zostali zaproszeni najmłodsi użytkownicy Biblioteki Publicznej w Filipowicach, by podczas dwudniowych spotkań wspólnie z bohaterką książki,  odbyć podróż przez historię.
Na warsztatach prezentujących historię i losy pewnego drzewa – Mirabelki, dzieci przeniosły się do tamtych przedwojennych czasów…. W skupieniu oglądając film i słuchając czytanego przez Grażynę Wolszczak audiobooka, znaleźliśmy się na warszawskim przedwojennym podwórku, przy którym rosła Mirabelka. Opowiedziała nam ona historię mieszkających tam ludzi: Dorki, pana Friedmana, braci Alfusówi innych mieszkańców warszawskich Nalewek. Była to lekko baśniowa opowieść, bo rosnące tam drzewko, czuło, słyszało, widziało i miało zdolność rozmawiania z dziećmi.
Pracując ze scenariuszem do książki” Mirabelka” dzieci zobaczyły na przygotowanych mapach przedwojennej Warszawy z zaznaczonym gettem, miejsca, gdzie żyli mieszkańcy ówczesnej dzielnicy.
Przyszedł także czas na trudne tematy. Rozmawialiśmy o tym czym jest wojna, getto i kim byli Żydzi. Poznaliśmy również ważną postać, która występuje w tej książce – Irenę Sendlerową. Na koniec, zgodnie doszliśmy do wniosku, że wojna nie przynosi nic dobrego i jest to przerażający czas.
Dużym zainteresowaniem cieszyło się układanie wcześniej przygotowanych puzzli, jak również wspólne wykonanie pięknego pamiątkowego drzewa z bibułkowych mirabelek, które „gości” w naszej bibliotece cały czas i przy którym można zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.
Za udział w warsztatach każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy dyplom jak również mirabelkowe zakładki do książek.
Scenariusz zajęć został dostosowany do grupy wiekowej dzieci, które uczestniczyły w akcji „ Mirabelka”, a organizatorem warsztatów był pracownik biblioteki, Ewa Lis.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w Galerii - kliknij link poniżej

http://bibliotekakrzeszowice.pl/index.php/galeria-29965/category/67-filia-filipowice-mirabelka